Akademia

Opolska Akademia Capoeira grupy CPPA

Otwartą we wrześniu 2004 roku Akademię zawdzięczamy przede wszystkim Panu Andrzejowi Falińskiemu (aluno Cigano). Sam obiekt powstawał podczas wakacji, przy dużej pomocy ze strony trenujących capoeira. Dziś posiada dwie sale treningowe (w tym jedną z matami), przytulną kawiarenkę, szatnie, łazienki, własne nagłośnienie i projektor filmów, a przed budynkiem parking. Akademia budowana i udoskonalana jest cały czas. Stanowią ją ludzie, którzy dzięki odpowiednio przygotowanemu obiektowi mogą się tu spotykać, trenować i podnosić swoje umiejętności przez cały rok. Opolska Akademia dzięki swojej atmosferze jest również miejscem, gdzie z chęcią przyjeżdżają nasi nauczyciele capoeira. Wiedzą oni, że zawsze znajdą tutaj osoby spragnione wiedzy i podnoszenia umiejętności.

Początki

Capoeira została sprowadzona do Polski stosunkowo niedawno, około 1995 roku. Zaczęła bardzo szybko się rozwijać i zyskiwać na popularności. Obecnie w kraju funkcjonuje już 16 grup capoeira zrzeszających w sumie tysiące capoeiristas.

Kontakt z grupą Companhia Pernas Pro Ar nawiązał Coma. Zorganizował on w 2001 roku warsztaty, które poprowadził professor Boca de Pexie. W lipcu 2003 w Łodzi odbyło się pierwsze Batizado CPPA w Polsce, któremu przewodniczył Professor Porquinho. Od tego dnia grupa nieprzerwanie istnieje w Łodzi, Opolu, Poznaniu i Szczecinie, a od niedawna także w Stalowej Woli. Z roku na rok liczba miłośników capoeira naszej grupy powiększa się. Organizowane są szkolenia pod okiem doświadczonych Brazylijczyków. Od roku 2004 w Opolu funkcjonuje Akademia Capoeira. Jest ona otwarta dla wszystkich przyjaciół tej sztuki walki z całego świata.

Miasta

Grupa Companhia Pernas Pro Ar od czasu pierwszego Batizado w Polsce działa w 4 miastach: Łódź, Opole, Poznań, Szczecin, Stalowej Woli. Obecnie nasza grupa w Polsce liczy około 300 osób. Ćwiczą zarówno dzieci w wieku szkolnym, młodzież jak i dorośli.
Duże odległości miast nie przeszkadzają w organizowaniu wspólnych szkoleń i spotkań. Mają one formę weekendowych warsztatów, które odbywają się kilka razy w roku. Zapraszani są nauczyciele przede wszystkim z Brazylii, ale także z Grecji i Niemiec. Raz do roku organizowany jest dwutygodniowy obóz, na którym codziennie są kilkugodzinne treningi pod okiem zaproszonych nauczycieli.
Najważniejszym wydarzeniem roku jest Batizado. Capoeiristas z całej grupy przyjeżdżają tego dnia do jednego miasta, żeby zdawać na kolejne stopnie.

Pokazy akcje społeczne

Jesteśmy zaangażowani w liczne społeczne akcje, jak również w rozwój kultury afro-brazylijskiej na terenie Polski. Organizujemy kilkanaście pokazów rocznie, zaznaczając się w świadomości społecznej. Promujemy sport i alternatywę spędzania wolnego czasu. Od paru lat współpracujemy między innymi z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, domami dziecka oraz ośrodkami kultury miejskiej.
CPPA organizuje również liczne show kultury brazylijskiej. Prezentujemy nie tylko sztukę capoeira, ale również Forró, Samba de Roda, Samba Reggae i Maculel?. Od 2007 roku grupa opolska rozpoczyna współpracę z Akademickim Związkiem Sportowym przy Politechnice Opolskiej. Dzięki temu wprowadzona zostaje nowa dyscyplina obok już istniejących sportów akademickich.

Historia

Grupa Companhia Pernas Pro Ar powstała w Brazylii, w mieście Belo Horizonte. Jest wynikiem pracy dwóch profesorów Capoeira  Boca de Peixe i Porquinho. Dziś grupa liczy w przybliżeniu pięciuset członków w Brazylii i Europie. W czterech krajach organizujemy spotkania z capoeira i rozpowszechniamy kulturę brazylijską, usiłując utrzymać tradycje i patrzeć w przyszłość.

 

Nauczyciele

porquinho

Mestre Porquinho

Kolonia, Niemcy

Mestre Porquinho (Nayro Angelo Lopes de Oliveira). Urodzony 21 VI 1974 w Belo Horizonte. Treningi capoeira rozpoczął w maju 1989 r. u Mestre Rey (Reinaldo de Oliveira) w Centro de capoeira regional Morro de Santana. W tym okresie trenowało wielu znakomitych capoeristas: Rey, Fei, Porrada, Coraço, Museu, Marcelinho, Nem, Licinho, Demola, Aranha, Serjo, Matioli, Renato, Genesio, Jaininho, Amendoin później pojawili się Xunda, Toninho, Boca de Peixe, Porquinho, Guilerme i wielu innych. W tej epoce narodziła się grupa Artes das Gerias, w której trenował Porquinho. Przeszedł on później do Porto de Minas (do szkoły jego professora Marcelinho). Spędził tu wiele lat, przeżył dużo rodas i batizados, rozwijał się w capoeira. Do Europy przybył w 1998 r. z corda verde (zielony), później zdobył corda roxa (fioletowe), następnie roxa-marrom (fioletowo-brązowe). W 2000 roku, w Belo Horizonte założył grupę Comapnhia Pernas Pro Ar.

 

boca_de_peixe

Mestre Boca de Peixe

Belo Horizonte, Brazylia

Mestre Boca de Pexie (Danny Alexandro Lopes de Oliveira) zaczął trenować capoeira w 1988 roku w Centro Regional Morro de Santana z Mestre Reinaldo w Belo Horizonte (w dzielnicy Savassi). Po trzech latach treningu, zaczął ćwiczyć pod okiem professor Marcelinho w grupie Artes das Gerais. Pozostał w niej przez kolejne dwa lata. Ćwiczył także z professores Museu, Aranha, Nem  założycielami tej grupy. Tam też otrzymał stopień Aluno Graduado. Niedługo potem wraz z professorem Marcelinho przeszedł do grupy Porto de Minas gdzie pozostał 7 lat. Otrzymał w niej corda roxa-marrom, czyli stopień professor. Sześć lat temu rozpoczynając własną działalność w capoeira założył grupę CPPA. Zbudował ją razem ze swoimi przyjaciółmi oraz przyjaciółmi jego brata Mestre Porquinho. Boca de Pexie stara się zachować tradycyjną capoeira i pomaga rozpowszechniać jej każdy aspekt: sport, kulturę i ich związek z codziennym życiem. Companhia Pernas Pro Ar to grupa, która powstała w celu gry z przyjaciółmi i prezentowania nieco odmiennej wizji capoeira.

Nasza grupa istnieje obecnie w pięciu państwach. Daje nam to ogromne możliwości wymiany doświadczeń. Pozwala spotykać się z różnymi ludźmi i kuturami. Capoeira sprawia, że niewielkie grupy osób z różnych części świata spotykają się, żeby ćwiczyć wspólnie tą sztukę.

Companhia Pernas Pro Ar zrzesza setki uczniów różnych narodowści w wielu miastach. Brazylia: Belo Horizonte, Pedro Leopoldo, Sete Lagoas, Confins, Mateus Leme, S?o Jo?o del Rey, Santa Luzia, Matozinhos Niemcy: Kolonia, Düsseldorf, Wuppertal, Hagen, Hilden Polska: Łódź, Opole, Poznań, Stalowa Wola, Szczecin Syria: Damaszek Bułgaria: Varna Grecja: Ioannina.